Porady

Styl rustykalny – 5 oryginalnych dodatków

Styl rustykalny to ciepło i komfort. To lite drewno wyłaniające się z każdego zakamarka, miękkie odcienie naturalnych tkanin i suszone kwiaty w metalowych wazonach. To styl, który niczego nie udaje – jest prosty i szczery. I może właśnie z powodu swojej autentyczności zyskuje na popularności. W świecie pełnym wylewających się zewsząd ideałów, styl rustykalny wydaje się wybawieniem. Niestraszne mu niedoskonałości, krzywizny i wgniecenia. Ba! W tym właśnie cały jego urok. I za to chyba najbardziej go kochamy – za sprawianie, że w jego otoczeniu czujemy się po prostu sobą. Tacy, jacy jesteśmy.

Co „styl rustykalny” oznacza w praktyce?

No dobrze. Czym jednak w praktyce przejawia się autentyczność rustykalnego klimatu? Co możemy zrobić, by do swojego wnętrza wprowadzić więcej autentyczności? Przede wszystkim postawmy na naturę. W końcu „rustic” to nic innego jak angielski odpowiednik słowa „wiejski”. Rustykalność to drewno (dużo drewna), kamień, cegła, naturalne tkaniny i metal. Przy czym im bardziej „zniszczone” tym lepiej.

Najbardziej charakterystyczne elementy rustykalnego wnętrza to drewniane stropy, czy belki dzielnie podtrzymujące sufit. Nie można pominąć też prawdziwej, drewnianej podłogi, która skrzypi pod stopami i z każdym dniem nabiera charakteru. Świetnie komponują się też ściany z cegieł czy pokryte surowym tynkiem albo gliną. Czy to jednak oznacza, że bez tych charakterystycznych cech otoczenia nie jesteśmy w stanie stworzyć we wnętrzu rustykalnego klimatu? Absolutnie nie!

Istnieje masa zabiegów i dodatków, które możesz wprowadzić do swojego wnętrza, żeby je ocieplić i poczuć się w nim przytulniej. Poniżej dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jakie oryginalne dodatki w stylu rustykalnym pozwolą Ci urozmaicić przestrzeń.

Przede wszystkim kolory

Rustykalna kolorystyka to stonowane, naturalne i jasne kolory. Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie sielskie popołudnie spędzane na wsi. Jakie kolory możesz tam zaobserwować? Na pewno zwrócisz uwagę na ciepłe odcienie drewna – od głębokich brązów starego kuchennego stołu, po szarości desek wypłowiałej stodoły. Możesz dostrzec miękkie beże suszących się na dworze lnianych tkanin i zieleń stojących w wazonie kwiatów. Rustykalność to też kolory ziemi – od prażących się w słońcu kamieni po waniliowe odcienie piasku z polnych ścieżek. Nie należy zapomnieć też o bieli, która świetnie komponuje się z sielskim klimatem. Gdy stworzysz już podstawy kolorystyczne wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do niego kontrastowy dodatek, np. w kolorze brudnego różu czy butelkowej zieleni. Jednak pamiętaj, by zawsze zaczynać od podstaw. Już sama zmiana gamy kolorystycznej pomieszczenia, poprzez małą rewolucję w kolorze ścian, obrusów, poduszek czy dywanów potrafi zdziałać cuda w procesie ocieplania wnętrza.

Po drugie: tkaniny

Tkaniny to niezwykle prosty i efektywny sposób na wprowadzenie zmian w wystroju wnętrza. Podstawą będą tutaj jasne tkaniny w gamie kolorystycznej zaproponowanej powyżej. Postaw na naturalne materiały: len, bawełnę, wełnę czy jutę. Możesz wykorzystać je w formie poduszek, koców, obrusów, zasłon, czy ręcznie plecionych chodników. Unikaj wszystkiego, co sztuczne, błyszczące i przekombinowane, ponieważ styl rustykalny tego nie lubi.

Drewniane dodatki – nieodłączny element rustykalnego stylu

Gdy mamy już podstawę w postaci odpowiedniej kolorystyki otoczenia wspartej mnogością tkanin, przyszedł czas na dodatki. Styl rustykalny kocha drewno w każdej postaci. Lubuje się w widocznych sękach i naturalnych nierównościach. Niestraszne mu wgniecenia, nadpalenia i liczne ślady użytkowania. Istnieje nawet wiele metod sprawiania, by drewno wyglądało na starsze niż jest w rzeczywistości. Możemy je szczotkować, łupać, opalać czy barwić na różne sposoby tak, by przypominało deski, które przeżyły w życiu naprawdę wiele.

Poniżej znajdziesz 5 drewnianych dodatków, które urozmaicą Twoje rustykalne wnętrze.

1. Mozaika z drewna

Mozaika z drewna to stosunkowo nowy produkt na rynku. Powstaje z drewnianych desek, przyciętych w odpowiedni sposób i naklejonych na podłoże. Całość oprawiona w ramę tworzy oryginalny obraz z drewna, który przyciąga wzrok i uspokaja umysł. Mnogość możliwości, jakie daje praca z drewnem sprawia, że obrazy z drewna stanowią wyjątkową ozdobę, która świetnie komponuje się z rustykalnym wnętrzem. Drewnianą mozaikę możesz postawić na komodzie, powiesić na ścianie lub wykorzystać jako tacę na świeczki i inne dodatki. Możesz zamówić obraz spersonalizowany i dopasować jego styl i kolorystykę pod swoje wymarzone wnętrze.

2. Drewniana taca w rustykalnym stylu

Czy jest coś, co bardziej kojarzy się z komfortem i rustykalnym klimatem niż jedzenie? Mocna, czarna kawa pita w towarzystwie świeżego ciasta drożdżowego to coś, co u większości z nas wywołuje lawinę miłych wspomnień. A gdy to wszystko podamy na rustykalnej tacy… No cóż – wyobraźcie to sobie sami.

3. Lustro w rustykalnej ramie

Lustra to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza. Przeglądamy się w nich w przedpokoju przed wyjściem z domu, w łazience przy poprawianiu fryzury czy przy toaletce, gdy nakładamy makijaż. Przed lustrem spędzamy całkiem sporo czasu. Nic więc dziwnego, że zależy nam, by było ono jak najlepiej dopasowane do wystroju wnętrza, ale przede wszystkim do nas. Lustro w drewnianej ramie to zawsze dobry wybór – nie tylko do wnętrza rustykalnego. Możemy go użyć standardowo – w łazience czy przedpokoju, ale też powiększyć nim przestrzeń, czy zwyczajnie ją urozmaicić. Lustro w rustykalnej ramie z mozaiki to idealne połączenie oryginalnej ozdoby z rustykalnym ciepłem.

4. Drewniane podkładki pod kubki

Nie od dziś wiadomo, że małe dodatki stanowią niezwykle istotny element wystroju. Warto więc zadbać o detale. Nic tak nie poprawia humoru, jak gorąca herbata wypita w towarzystwie dobrej książki lub ulubionego serialu. Żeby jednak uniknąć odparzeń drewna spowodowanych kontaktem ze zbyt gorącym napojem, warto używać podkładek pod kubki. Zapobiegną one drewnianej katastrofie a przy okazji będą świetnym dodatkiem do rustykalnego wnętrza. Drewniane podkładki pod kubki w stylowym pudełku idealnie spełnią to zadanie.

5. Rustykalny stolik kawowy

Dobrze dobrany stolik kawowy potrafi zdziałać cuda we wnętrzu. Warto nie spieszyć się z jego wyborem i poświęcić mu należytą uwagę. W końcu będzie towarzyszył nam niemal codziennie, stanowiąc oparcie dla niezliczonych kubków aromatycznej kawy i gorącej herbaty. Ma on też niebagatelny wpływ na wystrój całego wnętrza. Źle dobrany stolik kawowy potrafi zniweczyć cały trud włożony w urządzanie salonu. Do rustykalnego wnętrza idealnie wpasuje się okrągły stolik z postarzanego drewna, na szerokich nogach.

Styl rustykalny można z powodzeniem łączyć z innymi stylami. Rustykalne dodatki świetnie dogadują się ze stylem nowoczesnym czy skandynawskim. Idealnie uzupełnią też przestrzenie industrialne, które uwielbiają przecież wszystko, co surowe i zniszczone. Dobrze będą wyglądały też we wnętrzu klasycznym czy eko. Przede wszystkim jednak wprowadzą do otoczenia sporą dozę ciepła i natury, które w dzisiejszych czasach są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

1 thoughts on “Styl rustykalny – 5 oryginalnych dodatków

  1. Katarzyna Maria pisze:

    piękne prace! jesteśmy z mężem pod wrażeniem <3 na pewno zgłosimy się do Pani w nowym roku, gdy nadejdzie etap meblowania domu, który właśnie powstaje (nowoczesna stodoła)

Comments are closed.