Porady

Mozaika z drewna – jak samodzielnie wykonać drewnianą ozdobę?

Nudna komoda w przedpokoju? Smutne biurko, przy którym nie chce się pracować? A może ziejąca pustką ściana nad kanapą? Niezależnie od powodu wystrojowych zmartwień, rozwiązanie jest jedno – mozaika z drewna! Ta oryginalna ozdoba urozmaici wnętrze, uchroni komodę przed nudą i sprawi, że siedzenie przy biurku stanie się Twoim ulubionym zajęciem.

Kup deski, wyciągnij pędzle, puść wodze fantazji i stwórz swój własny obraz z drewna. 

Czego będziesz potrzebować?

  • Bazy ze sklejki o grubości minimum 6mm
  • Deseczek i listew drewnianych, najlepiej o wysokości 1 cm – możesz kupić je w marketach budowlanych, zamówić w internecie albo użyć desek ze starych skrzynek po owocach
  • Papieru ściernego
  • Piły do drewna (płatnicy lub grzbietnicy)
  • Kleju do drewna
  • Farb i bejc
  • Pędzli
  • Lakieru lub wosku do drewna
  • Opcjonalnie: skrzynki uciosowej
  • Opcjonalnie: ścisku stolarskiego

Krok 1: Przygotowanie drewna

Zacznij od docięcia na wymiar sklejki, jeśli jest ona większa niż potrzebujesz do swojego projektu. Wyznacz ołówkiem linie i przytnij sklejkę przy pomocy piły.

Następnie przygotuj deski do barwienia. W tym celu weź papier ścierny o gradacji 80 i zeszlifuj powierzchnię każdej deski. Jeśli chcesz, by deska była bardzo gładka, zeszlifuj ją kilka razy, za każdym razem zwiększając gradację papieru ściernego. Deski możesz szlifować przed lub po ich docięciu – decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, by szlifować wzdłuż słojów drewna oraz równomiernie rozkładać nacisk papieru na deskę (zapobiegnie to powstawaniu nierówności).

Gdy już zeszlifujesz deski, oczyść je z pyłu przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki bawełnianej i poczekaj, aż drewno wyschnie.

Krok 2: Przycinanie desek

Gdy zeszlifujesz już wszystkie deski, możesz przejść do przycinania. Na tym etapie przyda Ci się skrzynka uciosowa i ścisk stolarski, które umożliwią równe przycięcie desek pod pożądanym kątem przy pomocy piły ręcznej. Możesz też użyć elektrycznej piły ukośnicy lub innych elektronarzędzi, jeśli masz do nich dostęp.

Weź kartkę i rozrysuj wzór, jaki chcesz ułożyć z desek. Zastanów się, pod jakim kątem mają układać się poszczególne elementy i jaką mają mieć długość.

Deski możesz przycinać od razu na szerokość bazy ze sklejki albo zostawiać margines i ściąć wszystkie elementy na samym końcu, po ułożeniu wzoru i wyschnięciu kleju.

Pamiętaj, by po docięciu desek zeszlifować poszarpane włókna, które mogły się pojawić na końcach listew.

Krok 3: Farbowanie

Gdy przytniesz już wszystkie deski, przejdź do farbowania. To najciekawszy etap, w którym możesz puścić wodze fantazji i poddać się nieskrępowanej przyjemności tworzenia.

To jak ostatecznie będzie wyglądała Twoja mozaika zależy tylko od Ciebie – użyj bejcy, jeśli chcesz zachować naturalny wygląd desek lub złap za farby akrylowe, by dodać obrazowi trochę koloru. Możesz wykorzystać farby kredowe, by uzyskać matowe wykończenie lub sięgnąć po barwne oleje i lakiery. Maluj pędzlami, gąbką, szpachelką, palcami lub czymkolwiek innym, co pozwoli Ci przelać artystyczną wizję na drewno.

Krok 4: Klejenie

Po szaleństwie malowania przychodzi kolej na przytwierdzenie elementów mozaiki do podłoża. Do tego celu przyda Ci się klej do drewna – ja używam kleju firmy Titebond, ale dowolny klej z marketu budowlanego też powinien zdać egzamin. Używaj najlepiej klejów nietoksycznych, by nie szkodzić swojemu zdrowiu przez wdychanie oparów.

Klejem możesz posmarować sklejkę lub poszczególne deski osobno – ważne, żeby kleju nie było ani za mało, ani za dużo. Staraj się, by cała deska była nim pokryta (możesz użyć pędzla do rozprowadzenia go po powierzchni), jednak uważaj, by klej nie wylewał się na wszystkie strony po przyłożeniu deski do podłoża.

Jeśli chcesz, możesz dodatkowo przytwierdzić deski do podłoża przy pomocy gwoździ i młotka.

Krok 5: Wyrównanie brzegów

Po wyschnięciu kleju przychodzi czas na wyrównanie brzegów mozaiki z bazą, na którą naklejaliśmy deski. Jeśli od razu przycięłaś/eś deski na szerokość bazy, przejdź do kroku 6.

Odwróć mozaikę do góry nogami, przytwierdź przy pomocy ścisku stolarskiego do blatu lub innej stabilnej powierzchni i przy pomocy piły zetnij wystające deski do wysokości bazy ze sklejki. Nierówności wyrównaj gruboziarnistym papierem ściernym.

Krok 6: Lakierowanie lub woskowanie obrazu

Gdy brzegi mozaiki są już wyrównane, przejdź do lakierowania powierzchni. Możesz użyć lakieru matowego, półmatowego lub błyszczącego. Jeśli Twoja mozaika pokryta jest bejcą wodną, farbą kredową lub składa się z surowego drewna, możesz pokryć ją woskiem. Wosk nada obrazowi miękkiego i satynowego wykończenia.

Pamiętaj, by mozaikę lakierować wzdłuż desek i unikać nakładania zbyt dużej ilości lakieru – preparat musi być nałożony równomiernie na cały obraz, jednak nie mogą pojawiać się zgrubienia i smugi.

Krok 7: Ramka

Jeśli chcesz oprawić swoją mozaikę w ramę, przytnij deski na długość poszczególnych boków obrazu. Możesz połączyć listwy pod kątem 45 stopni lub postawić na kąt prosty (drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie prostsze).

Po przycięciu zeszlifuj listwy, pomaluj na dowolny kolor i przytwierdź do mozaiki przy pomocy kleju i/lub gwoździ.

Gdy klej wyschnie, polakieruj lub pokryj ramę woskiem.

Zrobione!

Wykonanie własnej mozaiki z drewna wymaga trochę pracy i zaangażowania, jednak satysfakcja, jaką daje własnoręczne zrobienie unikatowej ozdoby jest warta każdego wysiłku. Teraz możesz postawić mozaikę na biurku, powiesić nad kanapą albo nad łóżkiem w sypialni i cieszyć się swoim dziełem każdego dnia.

Jeśli chcesz wykonać swoją mozaikę z drewna, jednak wolisz zrobić to pod okiem kogoś doświadczonego i przy użyciu profesjonalnego sprzętu, zapraszam Cię na moje warsztaty.